Пол Барроу е известен инвеститор във Великобритания, автор на книгата „Бизнес - планът, който работи”, дели процесът на бизнес - планирането на 10 основни стъпки, които обхващат всички етапи от изготвянето на плана. Да разгледаме тези стъпки. Мислим, че те ще помогнат на хората, които планират осъществяването на своята бизнес - идея.
Преди да започнете да пишете бизнес - план, трябва да сте наясно, за какво го пишете. Структурата на плана може да се избира в зависимост от целите, които искате да постигнете. Има разлика да пишете бизнес – план, за да привлечете външно финансиране или да го подготвяте за вътрешно използване, за да покажете развитието на новия си проект. В различните варианти на плана трябва да акцентирате върху различни неща. Не съществува универсална структура на бизнес - план. Всеки план се пише с някаква цел.
Може да изглежда, че тази стъпка е необходима само за бизнес - плана за външно финансиране, но това не е така. Тази точка от плана може да Ви потрябва дори в случай, ако пишете план за себе си и своя екип. Така по - лесно ще можете да разберете, какво сте постигнали към момента. Имайки тези данни, по - лесно ще планирате бъдещите си резултати.
Тази част незнайно защо, най - трудно се отдава на предприемачите, които между другото, не са и финансисти. Но, точно тази част е най - важната в бизнес - плана, в случай, ако го изготвяте с цел да привлечете външен капитал.
Анализирайте пазарът и своите конкуренти. Това е много полезна част, която дава да се разбере, за какво изобщо е създаден Вашия продукт (или ще бъде създаден), с какво той е по - добър от вече съществуващите решения. Колкото по - добре е направена тази част, толкова е по - добре за плана – най-вече в случаите, когато искате да привлечете външен капитал.
Това е рутинна задача, която е просто необходима. На този етап могат да се открият интересни подробности по проекта. Например, може да се окаже, че планираните преди време ресурси могат да не стигнат за реализирането на Вашия план.
Тук можете да посочвате някои корекции, които ще правите в плана по време на неговото изпълнение. Вероятността, че всичко ще върви така, както първоначално е изложено на хартия, е малка. Най-малко веднъж на три месеца си струва да проверявате бизнес - плана и, при необходимост, да правите съответните изменения.
Това е логична стъпка. След изготвянето на бизнес - плана следва внимателно да проверите всичко, което сте написали в него. Възможно е, някъде да се намерят грешки.
Това е лесна за разбиране стъпка. Основните неща вече сме Ви посочили. Сега остава само да напишете своят бизнес - план.
Два-три пъти в месеца ще ви изпращаме дейджест на най-добрите стратегии, идеи и покани за безплатни уебинари.
TO4NO TAKA TRQBVA DA SE POSTAPVA AKO EDINA FIRMA ISKA DA USPEE TOVA ER NA4INAT