На вас ви се струва, че някои навици и качества помагат на вас и на вашия екип да работите по-добре. Но истината е, че те са вредни за фирмата и разрушават вашия живот и живота на вашите служители. Посочваме ви четири основни заблуди за работата, които би било добре да обмислите.
Авторът на книгата „Бъди идеален във всичко” (Be Excellent at Anything: The Four Keys To Transforming the Way We Work and Live ) Тони Шварц, разказва в своят блог Harvard Business Review за основните разрушаващи митове, които още живеят в нашите глави и в нашите фирми.
Тази заблуда се основава върху предположението, че човек е способен успешно да се занимава с две неща наведнъж. Но, това не е така!
С други думи, е доста не ефективно да жонглирате със своите задачи. Най-лошото, което можете да направите, ако сте началник, е да карате хората непрекъснато да си проверяват електронната поща.
С какви думи можете да опишете състоянието си в момента, когато се чувствате енергични и пълни със сили? Какви точно думи ви идват на ум? Почти винаги – положителни.
Чувството на притеснение може да стане източник на енергия и мотивация, но в този случай съществуват доста странични ефекти. Колкото повече сме притеснени, толкова нашите мисли са по-малко творчески и ясни. Действията ни стават импулсивни.
В света, където конкуренцията и непрекъснатите промени управляват бизнеса, всеки ръководител търси начини да използва нови неща. За съжаление, повечето шефове не виждат себе си като творческа личност, смятайки, че креативът е чудодейното качество, подарено на човек при раждането му.
Няма нищо изненадващо в този стереотип – образователната система и корпоративната култура на повечето фирми възнаграждават хората за рационално, аналитично и дедуктивно мислене. Точно затова, ние отделяме много малко внимание върху развитието на дясното си полукълбо, отговарящо за творчеството. Но, вече е доказано, че хората могат да развият дясното си полукълбо достатъчно бързо и, като следствие, да генерират наистина оригинални идеи.
Това е най-разрушителния мит. Истината е, че човекът не е приспособен да работи в компютърен режим – бързо, непрекъснато и дълго. Природата е заложила в нас импулсен режим на работа с прекъсвания между изразходването и възстановяването на енергия.
Великите лидери признават, че ценността на техните действия се измерва не с часове, а с количеството на енергия, която те изразходват. За да правите повече за по-кратко време, редувайте съсредоточеността си с почивките за възстановяването на енергия на всеки 90 минути.
Можете лесно да проверите горепосочения начин на работа. Всеки ден през следващата седмица, преди да легнете да спите, избирайте най-сложната си задача. В началото на следващия ден намерете си 60-90 минути, в рамките на които да се съсредоточите само върху решението на задачата, която сте избрали предишния ден. Нагласете таймер и положете усилия да не се разсейвате през това време.
Вероятно е, че тези дни ще бъдат най-продуктивните за вас. Когато ще приключите работата си, дайте си заслужена почивка, през която да си възстановите силите.
Ако това наистина са митове, защо хората и фирмите продължават да ги спазват?
Два-три пъти в месеца ще ви изпращаме дейджест на най-добрите стратегии, идеи и покани за безплатни уебинари.