Като цяло, вариантите са само три.
Да намалите цената, без да променяте продукта. Да запазите цените, но да промените продукта. Или без да променяте цената и продукта, да обясните на своите клиенти с какво са добри вашите продукти и защо струват толкова, колкото струват.
1. Анализирайте ценовата политика на конкурентите
Най-напред определете, защо вашият продукт е станал неконкурентоспособен спрямо продуктите на вашите конкуренти.
Не забравяйте за целевата си група.
С помощта на анкетите, запитвания и други инструменти, разберете какво е мнението на крайните потребители за вашите стоки/услуги. След като ще направите изследвания, вероятно, ще се озовете пред избора: да намалите цените или да намерите обяснения в тяхната подкрепа, а възможно ще трябва да направите и двете неща. В първия случай ще трябва да намалите разходите си за производството на продукта, във втория – да покачите качеството на продукта, да намирате нови маркетингови решения и да променяте информационната политика на фирмата.
По време на кризата, когато търсенето намалява, настъпва времето на купувача – точно той определя цените, на които за него е приемливо да купува определени стоки. В условията на голям избор от стоки, потребителите се ориентират на цената, като изискват определено качество. В такава ситуация ще спечелят тези фирми, които продават своите продукти на такава цена, която подкрепя максималната ценност на продукта в очите на купувача.
2. Премахнете недостатъците в своите бизнес процеси
Опишете своите бизнес процеси, за да разберете, как точно работи вашата фирма. Намерете недостатъците и ги отстранете. Основните източници на проблеми са излишните операции и неясната отговорност за определени дейности. Може би технологията на вашата работа вече е остаряла? Привлечете към анализа и оптимизацията на бизнеса други специалисти – екип от специалисти може да забележи повече проблемни моменти, отколкото един човек.
Намерете предимствата на вашия продукт (съществуващи наистина или измислени от вас, по-добре съществуващи), които оправдават в очите на клиентите по-високите цени на вашите продукти. Можете да питате купувачите за какво те харесват продукта ви и после да използвате техните думи. Научете продавачите да поднасят на клиентите си тези предимства и да защитават цената на продукта.
Разпитайте потребителите си в личен неофициален разговор. Разберете, какво те не харесват във вашия продукт и какво биха могли да променят. Отбележете тези моменти, а после реализирайте тези от тях, които имат най-голяма важност в очите на клиентите.
- 1
- 2
Два-три пъти в месеца ще ви изпращаме дейджест на най-добрите стратегии, идеи и покани за безплатни уебинари.